Katedra psychologie
a věd o životě
FHS UK
Laboratoř kognice ptáků
V laboratoři kognice ptáků studujeme papoušky šedé. Zabýváme se především jejich sociálně kognitivními schopnostmi, především schopností individuálního rozpoznávání, schopností spolupráce a teorie mysli, a jejich schopností komunikovat. Jsme zaměřeni jak na přirozenou vokalizaci papoušků šedých, tak na jejich schopnosti mimeze lidské řeči.
Laboratoř kognice ptáků existuje při FHS UK již od roku 2000 a sídlí v Drtinově 1a na Smíchově, v areálu stanice přírodovědců. Součástí laboratoře je několik jedinců papoušků šedých (žako), laboratorní vybavení. O papoušky pečuje tým krmičů a studentů FHS UK. Výzkum je zaštítěn především doktorandskými studentkami Mgr. Katarínou Prikrylovou a Mgr. Terezou Roubalovou a garantován doc. Jitkou Lindovou, Ph.D. Na chodu laboratoře je možné se účastnit mimo jiné prostřednictvím několika kurzů vypisovaných každoročně na FHS UK.
Výzkum
-
Problematika individuálního rozpoznávání papoušků šedých je řešena v rámci grantu GAUK 2019-2021 Individuální rozpoznávání u papouška šedého (Psittacus erithacus), jehož řešitelkou je Ph.D. studentka Katarína Prikrylová. Zabýváme se rozpoznáváním papoušků papoušky podle fotografií, lidí papoušky podle fotografií a papoušků papoušky podle akustických podnětů.
-
Zabýváme se i vokalizací papoušků šedých. Výstupem je stanovení jejich repertoáru a jeho překryvu u papoušků odlišného původu a lokality chovu.
-
Schopností spolupracovat a tvořit abstraktní koncepty